Про безпеку у кіберпросторі під час навчання

Одним з пріоритетних завдань Міністерства освіти і науки України є створення безпечного освітнього середовища, формування цифрової грамотності учасників освітнього процесу в мережі Інтернет.
Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України розробила правила, які допоможуть захистити здобувачів освіти у інтернеті.

1. Встановіть необхідні налаштування для захисту гаджета, яким користується дитина. Переконайтеся, що вона зможе самостійно під’єднатися та відкривати необхідні вебресурси, не маючи при цьому доступу до потенційно небезпечних вебресурсів. У разі потреби встановіть антивірусне програмне забезпечення та налаштуйте його регулярне оновлення.
2. При необхідності зареєструватися на певному сайті або створити акаунт для навчання на певній платформі зробіть це разом з дитиною. Не використовуйте для цього вже створені облікові записи дорослих. Обов’язково налаштуйте двофакторну автентифікацію, де це можливо.
3. Навчіть дітей використовувати надійні, складні паролі, різні для кожного ресурсу і не повідомляти їх нікому.
4. Домовтеся з дитиною, що під час навчання вона буде використовувати тільки визначені вчителями програми, месенджери та вебсайти з навчальним матеріалом. Для зручності створіть відповідні закладки у браузері.
5. Розкажіть дитині про небезпеку зараження гаджета комп’ютерним вірусом при встановленні невідомих програм та відкритті підозрілих посилань, вкладень до листів та файлів, навіть якщо вони надіслані з акаунтів знайомих людей. При необхідності перевіряйте, які сайти відвідувала та яке програмне забезпечення інсталювала дитина на своєму комп’ютері або смартфоні.
6. Навчіть дитину тримати особисті дані в секреті. Розповсюдження в інтернеті особистої інформації, приватних фотографій, номера телефону, адреси проживання, реквізитів банківських карток, зображень документів створює ризик постраждати від дій зловмисників. Видалити дані, які потрапили в Інтернет, дуже важко або майже неможливо.
7. Поясніть дитині, що до нових знайомств в Інтернеті варто ставитися обережно та скептично, адже зловмисники в мережі можуть видавати себе за привітних однолітків та втиратися у довіру, переслідуючи власні інтереси.
8. Формуйте у дитини культуру етичного онлайн-спілкування. Агресія і булінг – категорично заборонені.
9. Створюйте довірливі відносини – дитина має знати, що у будь-якому випадку може розраховувати на допомогу батьків чи вчителя.
10. Обговоріть із дитиною план дій на випадок нестандартних ситуацій (відсутність інтернету, завантаження файлу з вірусом, отримання повідомлення від незнайомця тощо).

У разі проявів насильства чи експлуатації, вербування чи маніпуляцій у цифровому просторі, рекомендуємо надіслати повідомлення про правопорушення до департамента кіберполіції Національної поліції України за посиланням https://ticket.cyberpolice.gov.ua/ (цілодобово) або зателефонувавши до відділу протидії кіберзлочинам в Сумській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України за тел.: 0 800 505 170 чи 095 563 98 22.