Увага! Обережно гепатит А!

Дотримуйтесь запобіжних заходів, щодо попередження захворюваності.
Вірусний гепатит А (ВГА) — захворювання печінки, що спричиняється РНК-вмісним вірусом та може мати як легкий, так і важкий перебіг. В народі його називають «жовтухою» або «хворобою Боткіна».

Шлях інфікування – фекально-оральний, тобто:
вірус гепатиту А (ВГА) передається внаслідок вживання забруднених харчів або води, що можуть містити фекалії інфікованих людей;
ризик інфікування ВГA зростає при недотриманні санітарно-гігієнічних норм (наприклад, брудні руки, купання в заборонених місцях), відвідування країн з високою ендемічністю.

Інкубаційний період ВГА:
період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів зазвичай триває 14–28 днів. Симптоми ВГА можуть бути як легкими, так і важкими.

Симптоми ВГА:
виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність;
підвищення температури тіла;
втрата апетиту;
діарея,блювота;
важкість у правому підребер’ї;
потемніння сечі (до кольору пива);
жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — буває у 70% дорослих людей.
Проте не у всіх інфікованих проявляються всі ці симптоми.

Діагностується вірусний гепатит А за аналізами крові, сечі, УЗД. Золотий стандарт діагностики — виявлення РНК вірусу методом полімеразної ланцюгової реакції(ПЛР). Але найчастіше діагностують хворобу за допомогою тесту на антитіла IgG і IgM до HAV.

ВГА гине через 5 хв кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.
Майже всі інфіковані повністю одужують від ВГА, однак зрідка бувають випадки, коли інфіковані помирають від блискавичної форми.
Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.

Профілактика ВГА:
– дотримуйтесь правил особистої гігієни: мийте руки перед вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
– пийте лише кип’ячену воду (кип’ятити слід не менше 10 хв.);
– добре мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед вживанням;
– не купайтесь в водоймах, які не призначені для купання (озерах, річках);
– не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.

Також для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина.
На ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти вірусного гепатиту А. Майже у 100% людей розвиваються захисні рівні антитіл до вірусу протягом одного місяця після введення однієї дози вакцини. Тим не менш, виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту протягом приблизно 5-8 років після вакцинації.

Пам’ятайте, що Ваше здоров’я у Ваших руках, а також те, що профілактика завжди дешевша за лікування!!!