📚Книги, як і люди, мають свій день народження. І деякі з них досить поважного віку. Це книги, що витримали випробування часом. Вони не старіють, ними зачитуються так само як і сто років тому. Ці книги як найкращі друзі, з якими хочеться бачитися знов і знов.
📖До таких творів належать романи відомого французького письменника, засновника жанру наукової фантастики, класика пригодницької літератури Жуля Верна. Разом з героями цих книг ми не тільки переживаємо захоплюючі пригоди, пізнаємо таємниці минулого, мріємо про майбутнє, але й отримуємо цілий всесвіт знань про природу, історію, культуру, звичаї різних часів і народів, про рідну Землю та космічні простори.
150 років тому побачив світ пригодницький роман Жуля Верна «Навколо світу за 80 днів». Історія його написання досить цікава.
📖🧐Пропонуємо вам зазирнути у творчу майстерню геніального письменника.
📖Відомо, що Жуль Верн, географ, член Географічного товариства Франції, затятий мандрівник, багато цікавився науковими відкриттями в історії, географії, фізиці та математиці.
📖Щоб не загубитися в науковому матеріалі, письменник створив власну картотеку, яка налічувала 20 тисяч записів. Це були виписки із книг, газет, журналів і наукових звітів. Всі вони ретельно класифікувалися і служили матеріалом для творів.
📖 Жуля Верна часто називають Нострадамусом ХІХ століття. І недарма! Більшість фантастичних речей, які він описав у своїх книгах, були пізніше винайдені або відкриті. У своїх творах він передбачив наукові відкриття і винаходи в найрізноманітніших областях, в тому числі акваланг, телебачення і космічні польоти, відеозвязок і літаки. Зі 108 передбачень письменника-фантаста на сьогодні не справдилось лише 10 !
📖За своє життя, крім 63 романів і 2 збірників повістей і оповідань, Жуль Верн написав понад 40 п’єс і 10 науково-популярних книг. Його перу належать статті, нариси, багато віршів. Якщо зібрати всі твори Жуля Верна, складеться бібліотека із 120-130 томів.
📖Роман «Навколо світу за 80 днів» – справжній гімн технічним досягненням Нового часу, дякуючи яким скоротились відстані та здійснилися можливості людини. У ньому присутні неймовірні пригоди, подорожі, море гумору і, звичайно, щасливий фінал.
📌Щоб здобути руку коханої, герой роману Філеас Фоґґ укладає парі та разом зі своїм слугою Паспарту вирушає в кругосвітній вояж. Чим тільки вони не подорожують – на слоні, на повітряній кулі, кораблем, потягом. Вони переживають море небезпечних пригод, не забуваючи захоплюватись унікальною природою та славнозвісними пам’ятками, вивчаючи різні країни і міста. Їхня винахідливість допомогла їм уникнути багатьох смертельних пасток й вибратися з навіть, здавалося б, безвихідних ситуацій, демонструючи при цьому справжню силу волі, витримку та благородство.
📌Існує версія, що ідею роману подала Жулю Верну стаття в газеті. В ній йшлося про те, що якщо винайти хороші транспортні засоби, то цілком можливо подорожувати навколо світу за короткий період.
📌В той час відбувався бурхливий розвиток засобів пересування, закінчилось будівництво Тихоокеанської Трансконтинентальної залізниці, яка з’єднала східне і західне узбережжя США, був відкритий Суецький канал, прокладений тунель через Альпи.
📌Назва самого роману була навіяна іншою статтею – журналіста Сен-Мартена про можливість навколосвітньої подорожі.
📌У головного героя Філіаса Фоґґа були прототипи мандрівники американці Френсіс Трейн і Вільям Фоґґ , які побували у різних країнах.
📌Створення роману відбувалось протягом року – з літа 1871 до кінця серпня 1872. Перша публікація відбулась у великій щоденній паризькій газеті «Le Temps» з листопада по кінець грудня 1872 року. Багато читачів вважали, що подорож відбувається насправді та укладали численні парі щодо результату цієї поїздки. Протягом цього часу тираж газети неуклінно зростав.
📌Окремим книжковим виданням роман вийшов 30 січня 1873 року, величезним на той час тиражем – 108000 примірників. За життя автора цей роман з усіх його творів найбільше продавався і приніс його видавцям мільйонні статки.
📌 Незабаром твір був перекладений багатьма європейськими мовами. Цікаво, що привілей перекладати свої романи Жуль Верн надав письменниці Марко Вовчок, з якою був особисто знайомий. Протягом десятиліть її переклади справедливо вважалися найкращими.
📌 Пізніше «Навколо світу» увійшов у велику серію книг Жуля Верна під загальною назвою “Незвичайні подорожі”.
📌Вихід роману підняв у суспільстві питання міжнародного рахунку часу і французьке Бюро довгот вжило деяких заходів щодо його врегулювання, а Жуль Верн мусив виступити з промовою «Меридіани та календар» на засіданні французького Географічного товариства.
📌 Роман Жуль Верна надихнув багатьох любителів мандрів здійснити реальні навколосвітні подорожі. Так, у 1889 американська журналістка та феміністка Неллі Блай зобов’язалася для своєї газети «New York World» здійснити справжню подорож навколо світу за 80 днів. Їй вдалося здійснити подорож всього за 72 дні. На її адресу та на адресу газети потоком надходили вітальні телеграми. Найбільш дорогоцінною серед них виявилася така: «Я не сумнівався в успіху Неллі Блай. Вона довела свою завзятість і мужність. Ура в її честь! Жуль Верн». Її книга «Навколо світу за сімдесят два дні» стала бестселером.
📌У 1901 році співробітник паризької газети «Еко де Парі» Гастон Стиглер зробив те ж саме за 63 дні. Такого роду швидкі подорожі через всю планету поступово перетворювалися на своєрідний спорт, причому кожне нове досягнення широко висвітлювалося пресою.
📌Роман настільки полюбився читачам, що у 1874 році за мотивами роману була поставлена вистава, його екранізували 11 разів ! Американська версія 1956 року з однойменною назвою отримала 5 премій «Оскар». В ній знялись багато знаменитостей: Марлен Дітріх, Френк Сінатра, коміки Бастер Кітон і Кантін Флас. В 1972-1973 роках телекомпанія NBC транслювала австралійський мультсеріал за мотивами роману. Роман Жуля Верна« Навколо світу», як і інші його твори, став джерелом наснаги для вчених, винахідників і мандрівників.
📌Його читало і перечитувало не одне покоління. Пропонуємо вам знов перегорнути сторінки цієї чудової книги. Читайте і подорожуйте разом з героями ! Можливо, саме вам вдасться втілити в життя ще чимало сміливих жульвернівських фантазій і мрій!