А СОТНЮ ВЖЕ ЗУСТРІЛИ НЕБЕСА…

  Складні часи, які переживає наша Україна останні шість років, переконливо доводять необхідність здійснення патріотичного виховання підростаючого покоління. Неабияка роль в цьому процесі відводиться освітньому закладу, який має стати осередком становлення громадянина-патріота України, готового самовіддано розбудовувати незалежну, демократичну державу, дбати про її національну безпеку, підвищення добробуту людей, сприяти єднанню українського народу та встановленню миру й злагоди в суспільстві.

  Одним із показників активності учнів в утвердженні цінностей української культури в різних видах діяльності є участь у відзначенні знаменних дат нашої держави.

  Так в КУ Сумська СШ №25 постійними організаторами й учасниками відзначення важливих державних дат є учні 3-В козацького класу, структурний підрозділ Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».

  День Героїв Небесної Сотні – пам’ятний день, що відзначається в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні.

  Пам’ятний день встановлено указом Президента України 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

  Цього дня 2014 року під час Єврореволюції на Інститутській вулиці у Києві силові підрозділи режиму Януковича розстрілювали протестувальників. Всього за день було до ста жертв, яких назвали «Небесною Сотнею». О 22:17 Верховна Рада прийняла постанову «Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України», низка представників влади заявили про перехід на бік народу. День 20 лютого став переломним у ході подій Революції гідності.

  20 лютого 2020 року в КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №25 учні 3-В козацького класу провели для школярів мітинг-реквієм, приурочений світлій пам’яті Героїв Небесної Сотні.

  Готуючись до такої важливої дати, козачата разом з учителями підготували фотоматеріал, переглянули ряд відео, що відображали події на Євромайдані 20 лютого 2014 року. Власноруч створили міні-галерею з портретами Героїв Небесної Сотні, увінчали їх паперовими ангелами. Потім довго, з тривогою і жалем вдивлялися в кожне обличчя. Вражалися, що відстоюючи гідне життя, загинули люди різних поколінь: літні, молоді і зовсім юні. Великий смуток і водночас почуття гордості викликав у дітей портрет земляка, сумчанина, Почесного громадянини міста Суми (посмертно) Олексія Братушки, котрий став єдиним бійцем Небесної Сотні з Сумщини. Кожен з учнів козацького класу підібрав для себе слова для промови на мітингу.

  Така підготовча робота була конче необхідною для усвідомленні дітьми кожного слова, яке вони мали сказати іншим учням під час заходу.

  У прикрашеному символікою, світлинами подій Євромайдану 2014 року, з портретами Героїв Небесної Сотні, свічками й жовто-синіми квітами в руках, козачата провели мітинг-реквієм.

  Маленький козак Михайло Кондратюк розповів присутнім про те, що в України особливі порахунки з часом. Більше 350 років боротьби за незалежність! І ось XXI століття. Вибух непокори і гідності проти тих, хто брехнею і хворими амбіціями хотів повернути Україну назад у рабство. Пророчі слова Тараса Шевченка підняли тих, хто ціною власного життя залишився в пам’яті українського народу як герої Небесної Сотні.

  Антон Зінченко зробив акцент на тому, що Герої Небесної Сотні змінили Україну і самих українців, підняли наш національний і патріотичний дух. Саме завдяки Майдану наша держава довела всьому світові гідність, мужність і тверду волю українців до справедливості. Кожен здійснив особистий подвиг – віддав найцінніше – своє життя заради нової України.

  Тимофій Толстенков закликав учасників мітингу ніколи не забувати морозні дні лютого 2014 року, коли від напруги закипала в жилах кров, коли в ім’я віри і правди один за одним падали від куль майданівці, аби прорости в наших серцях червоними квітами пам’яті. 20 лютого назавжди має увійти в історію України, як день жалоби і пам’яті.

  Поліна Мажуга, Кіра Казбан, Георгій Калітай, Уляна Тімохіна, Едуард Косолапов коротко відтворили в своїх промовах події Євромайдану, висловили думки про те, що Герої Небесної Сотні мають стати нагадуванням для кожного свідомого українця, що маємо робити все від нас залежне, щоб ті смерті не були марними. Закликали присутніх берегти серця свої, «щоб вони не стали каменем», розбудувати «в душах Божий храм, щоб не повторити великий гріх!».

  Проникливо і трепетно декламували вірші, приурочені Героям Небесної Сотні, Ілона Алексенко, Поліна Акіменко, Єгор Герасименко, Дмитро Рогожний, Артем Варуха.

  Згадали діти і випускників школи Артема Коханого, Олексія Калюжного, Романа Харченка, котрі загинули, відстоюючи єдність нашої держави в зоні АТО на Сході України.

  Під час хвилини мовчання свічки пам’яті загиблих Героїв Небесної Сотні палали не тільки в дитячих руках, а й у їхніх серцях, а розмірений бій хронометра відчеканював час скорботи, душевного болю і жалю…

  Після мітингу в школі козачата побували на кладовищі, де ще раз ушанували покладанням квітів світлу пам’ять загиблого Героя Небесної Сотні Олексія Братушки, загиблих в АТО випускників школи №25 Артема Коханого, Олексія Калюжного та козацького побратима Артура Абрамітова.

  Цього дня біля могили Олексія Братушки козачата зустрілися з його сестрою Ольгою, яка розповіла, що її брат дуже любив Україну. У вихідні завжди мандрував. Брав рюкзак і вирушав у одиночні піші походи. Знав усі пам’ятні місця Сумщини.

  А от у грудні 2013 року, коли розпочався Євромайдан, Олексій не раз їздив до Києва в найгарячіші періоди. Якщо ситуація заспокоювалася, повертався у Суми.

  Коли Олексій побачив у новинах побоїще у центрі Києва 18 лютого, одразу почав збиратися до столиці. Спеціально вдягнув цивільний, а не камуфляжний одяг, бо знав, що на в’їзді до Києва виловлюють потенційних демонстрантів. Тоді він не взяв із собою навіть рюкзака. У Києвві знайшов земляків, але 36-та Сумська сотня займала позиції у центрі Майдану. Тому Олексій записався до Львівської сотні, яка була на передовій. Останній раз він зв’язувався з родиною о 8:25 20 лютого.

  Олексій Братушка був убитий, ймовірно, «чорною ротою» «Беркуту» на вулиці Інститутській, біля Жовтневого палацу.

  Зі сльозами в очах та невимовною скорботою на обличчі Ольга сказала, що знайшла тіло брата 22 лютого серед невпізнаних загиблих в Київському морзі. Лікарі сказали, що він навіть не зрозумів, що сталося, – загинув миттєво…Йому було лише 38 років…

  А козачата, вдивляючись на пам’ятник в усміхнене обличчя Олексія Братушки і зажурені очі його сестри, пообіцяли ніколи не забувати тих, хто віддав своє життя заради кращого майбутнього України.

  Безсмертні душі вбитих і закатованих відійшли у небеса, але вони вічно житимуть в народній пам’яті, бо «Герої не вмирають!».

  З педагогічної точки зору а проведений козачатами захід, можна констатувати, що залучення молодших школярів до участі у відзначенні пам’ятних дат нашої держави, живий приклад героїзму українського народу, дозволяють формувати і розвивати свідоме ставлення дітей до своєї країни – вміння цінувати і поважати події минулого і сучасні досягнення нашого народу, розрізняти поняття добра і зла. Покоління, у якого виховано почуття патріотизму, готове до подвигу, до відстоювання інтересів своєї країни.

Л. Крівшенко,
канд. пед. наук,
учитель початкових класів